Köyümüzü Tanıyalım

Kategori: Genel | 3

Kapanlı Köyü Erzurum’a 135 km, Karayazı’ya 35 km mesafede, Hınıs’la aramızdaki Boz Dağı (Çiyaye Gewr)’nın kuzey tarafında, Göksu (Koça: Eskide Nahiye idi ve köyümüz ona bağlı idi))’dan yukarı doğru ganişçe vadinin içindeki 5. ve en son köydür. Erzurum Hınıs-Muş yolundan giderken Aşe Şero’dan ayrılır, Çavuş köyünün içinden ve Qülıng boğazını geçtikten sonra Qıaqani yol ayrımından sağa dönülür, Yahya köyünün içinden geçilerek varılır.  Köyün 6-7 km  yukarısın da da mezramız (Goma Şex Hesen) yer almaktadır. Mezra’dan yani Boz Dağı’nın eteklerinden doğan buz gibi sular Kapanlı Köyün altından geçer ve Koça’dan sonra Malazgirt tarafında Murat Nehrine katılır.

Köyün kuruluş tarihi hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak köyde Ermenilere ait su bent ve kanalları ile değirmen kalıntıları mevcut. Komşu Köy Dondar da Ermenilere ait kilise kalıtıları mevcut. Yaşlılardan edindiğimiz sözel bilgilere göre 1915 olaylarından önce civar köylerde az da olsa Ermeniler Kürtlerle yaşıyormuş. Uso ailesi Ağrı Tutak’daki Abdülmecit Bey’lerden ayrılarak tahminen 1900’lerin başlarında Kapanlı ve Gazbel’e yerleşir. Köyde yerleşik Zırrıkanlı Xalıt ailesi ve bir de 1915 olaylarından sonra Erivan’dan göç edip Köye sığınan aileler (bunlara Mıhacır deniliyor) yerleşir. İklim şartları ve geçim nedeniyle ailelerin çoğu şehirlere göç ederken şimdi köyde çoğu Uso ailesi’nden olmak üzere 25-30 hane bulunmaktadır.

Köyümüze ilk olarak okul 1975 de yapılmıştır. Köy 1980’li yılların sonuna doğru yol elektrik telefon hizmetlerine ancak ulaşabildi. Kız çocuklar 1990’larda okula gitmeye başladılar.

Köy de geçim çoğunlukla hayvancılık ve birazda tarım (Buğday-arpa), hayvancılık nedeniyle ot ihtiyacı için arazinin çoğu çayır ve yonca’dır.

Köye okulun geç yapılması, İl ve ilçeye uzak oluşu, olumsuz ekonomik şartlar gibi nedenlerden dolayı köy hep göç vermiştir. Son yıllarda okuma oranı artmış ve doktor, mühendis, öğretmen çokmış olsa da halen köyümüzden yazar, sanatçı ve tanınmış bir siyasetçi çıkmamıştır.

Hafif bir yamaçta ağaçlı çok güzel bir köydür ama 2018 de hala yolu asfaltlı değil. …….devam edecek.

3 Responses

  1. Avatar
  2. Avatar
    Zakir demir

    Bu anlamlı siteyi actıgı için sayın Zakir beye USO ailesinin yegeni olarak tesekkür ederim. ZAKİR DEMİR

  3. Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir