Laqırdi Köşesi

Kategori: Genel | 0

Laqırdi 3

Malbata Uso,nun çok sayıda Zava(damat)’ları mevcut.  Rahmetli Edo’e Şewki, Bırhanedin, H. Rıza, Mezher (Beyro), Sebahadin, Kamiran, Mahsum, Wehyedin (Keço), İbrahim (Elucar) v.s.

Rahmetli Haci Yaşar hayatta iken yarışma yapardı ve her seferinde oyunu Vehyedin(Keço)’ya verir ve birinci seçerdi. Bu durum zavalar arasında kıskançlığa sebep olurdu.

Biz de bu geleneği devam ettirdik ve tekrar oylama yaptık, Jüri Özel Ödülü alan Edo’e Şewki’yi hariç tutarsak yine ünlü zavamız wehyedin Mahsum ve Bırhanedin’i yine açık ara farkla geride bırakarak birinci oldu. Kendisi Uso ailesinin gurur kaynağıdır, tebrik ederiz.

Laqırdi2:

Köyümüz ile Yahya köyü arasında Ape Edo’nun yoncası ve Yahya köyünden zavamız Rahmetli Edo e Şewki’nin de yoncası vardı. Ape Edo yoncasını sularken suyu kesiliyor, bakiyorki su Edo e Şewki’nin yoncasına yönlendirilmiş. Küreğini alıp Edo e Şewki’ye doğru hızlı adımlarla gidiyor. Edo’e Şewki fark eder ve oda hızlı adımlarla kaçmaya çalışır. Ancak Ape Edo daha hızlı yürüyebildiği için mesafe azalır, Edo’e Şewki çare olarak yüzünü mezarlara çevirir, iki elini kaldırır, Fatiha okumaya başlar. Ape Edo elinde küreği ile arkasında durur. Edo’e Şewki “bırakmiyorlarki babamıza Fatiha da okuyalım” der. Bunun özerine Ape Edo söylene söylene geri döner. Halbuki Edo’e Şewki’nin babasının mezarı orada yoktur, dayak yemekten kurtulmak için yapiyor.

(İki büyüğümüze de Allahtan rahmet dileriz)

Laqırdi 1:

Malbata Uso’nun büyük oğlu Mıhemed ilk defa Televizyon getirir köye. Kürtlerde yerleşmiş bir adet vardır (edep ve dini hassasiyetten kaynaklı), kadınlar yabancı erkeklerin yanında yiyip içmezler, ayıptır diye. Yaşlı kadınlar TV açık iken yemek yemezler, yüzünü örtüp sırtını dönerler, nedenini sorduklarında TV de haber sunan erkek spikeri işaret ederek ‘merık zur buye mê mêze dıke (adam ordan bana bakiyor), valla ayıptır, adamın önünde yemek yemem’ der ve laçıkı ile yüzünü örterler. Ne kadar ısrar edip anlatılsa da nafile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir